Upute za koristenje klima uredjaja
Zašto klima preko ljeta toči vodu iz unutarnje, a preko zime iz vanjske jedinice?
Voda je u stvari kondenzat koji nastaje na hladnim djelovima klime. Ljeti koristimo hlađenje i unutarnja jedinica je hladna, pa se na njoj kondenzira vlaga iz zraka, a zimi, kada koristimo grijanje, vanjska jedinica je hladna, pa za vlažnih dana počinje iz nje teći voda. Količina vode ovisna je o vlazi u zraku i snazi uređaja i može (ljeti) biti i do dvije litre po satu.
Zašto klima u grijanju ponekad prestane sa radom i napravi jedan čudan zvuk?
To je trenutak kada klima ide u odleđivanje – tzv. defrost.Na displeju pokazuj DF. Normalan ciklus, do kojeg dolazi kada su vanjske temperature niske ili je velika kolicina vlage u zraku koji služi zato da bi se vanjska jedinica oslobodila eventualnog leda koji se na njoj nakupio. Obično traje 3-4 minute i ponavlja se jednom na sat, ali i to ovisi o modelima i kvaliteti klima uređaja. Također nam se kupci javljaju da povremeno u grijanju klima uređaj ispuhuje hladni zrak.
To je uglavnom bila situacija kada je klima postigla zadanu temperaturu i prešla u mod održavanja temperature. Jeftiniji klima uređaji u održavanju ispuhuju blago topli zrak koji je znatno niže temperature od one kada klima grije dok još nije postignuta zadana temperatura pa to stvara dojam da klima hladi a i biti ispuhuje blago zagrijani zrak. Kvalitetniji i skuplji klima uređaji i u održavanju ispuhuju prilično topao zrak ali manjom brzinom ventilatora/turbine pa uglavnom takvih primjedbi kod skupljih klima uređaja nema.
Zašto klima slabo grije kad je niska vanjska ili unutarnja temperatura?
Klima nije električna grijalica, već toplotna pumpa – izmjenjivac zraka. Niske temperature uzrokuju nizak pritisak plina, a tada klima slabije grije. Zbog toga treba zimi, za najhladnijem dana, ostaviti uređaj da održava sobnu temperaturu tj da radi 24 sata. Na taj način ćete bolje grijati prostor, a potrošiti ćete manje struje, nego da ga palite samo povremeno.
Zašto se iz unutarnje jedinice povremeno čuje pucketanje?
To je diletacija plastike. Kada klima postigne zadanu temperaturu, sa radom prestaje samo vanjska jedinica, a unutarnja nastavi recirkulirati zrak. Mijenjanjem temperature kućišta, dolazi do širenja ili stiskanja plastike, pa se to čuje kao neko pucketanje.
Kako koristiti klima uređaj?
Kod gotovo svih novih modela, upravljanje je preko daljinskog upravljača. Njime se mijenja osnovna funkcija (hlađenje, grijanje, odvlaživanje, ventilacija), brzina ventilatora i smjer puhanja, zadana temperatura,.Daljinskim upravljačem se ništa ne može pokvariti. Klima je napravljena tako da sve radi sa zatezom, pa se daljinskog ne trebate plašiti. Jedino što je korisniku bitno, to je redovno čišćenje filtera za prašinu. Ako se te filtere ne čisti redovno, može doći do jako visokog pritiska na grijanju, koji može uzrokovati uništenje kompresora, ili, kod hlađenja, do zaleđivanja isparivača, čije će otapanje izazvati preljevanje vode preko ruba unutarnje jedinice.
Kako prebaciti klima uređaj na grijanje ili hladjenje?
To ćete napraviti na način da na daljinskom upravljaču pritišćete tipku: MODE dok se na ekranu daljinskog upravljača ne pojavi oznaka grijanja: HEAT ili znak sunca. (Za hladjenje oznaka COOL ili PAHULJICA)
Sad je klima uređaj spreman za grijanje i potrebno ga je samo uključiti na daljinskom upravljaču.
Zatim postavite željenu temperaturu u prostoru, uobičajeno je od 25°C do 28°C.
Temperatura je obično označena slovima TEMP i tipkama označe strelicama podešavate gore i dolje.
Većina klima uređaja temperaturu mjere preko unutarnje jedinice gdje se nalazi sensor temperature. S obzirom na to da je unutarnja jedinica obično udaljenija od prostora koji želimo zagrijati i zbog toga što se senzor na unutarnjoj jedinici nalazi blizu plafona gdje je temperatura nekoliko stepeni veća od temperature na kojoj boravimo, temperaturu na daljinskom upravljaču podesite za tri do cetiri stepena više nego što želite kako bi se eliminirale razlike u temperaturi.
Kada klima uređaj uključite na grijanje klima ne grije odmah već je potrebno 3 do 5 minuta jer najprije starta kompresor na vanjskoj jedinici a tek kada se plin zagrije i senzor temperature na unutarnjoj jedinici registrira zagrijani radni medij uključuje se ventilator unutarnje jedinice koji ispuhuje topli zrak. Kod INVERTER klima uređaja potrebno je 5 do 10 minuta da klima uređaj postigne punu snagu i temperaturu ispuha na unutarnjoj jedinici. Kvalitetniji INVERTER klima uređaji daju stalniju i precizniju temperaturu pa su gotovi neprimjetni dok rade. Jeftiniji klima uređaji ne mogu osigurati preciznu i stalnu temperaturu u prostoru već je povremeno potrebno posezati za daljinskim upravljačem i korigirati temperaturu prema stvarnom osjećaju.
Kako ocistiti filter na klima uredjaju?
Filter se obično nalazi iza poklopca na prednjoj strani klima uređaja. Nježno uklonite filter iz uređaja. Pazite da ne oštetite filter ili uređaj prilikom vađenja. Filteri se uvijes vade izrazito lagano. Obično je riječ o plastičnom okviru sa plastičnom mrežicom.. Filter možete očistiti usisavačem ili mlazom zraka. Ako je filter jako zaprljan, možete ga oprati u blagom sapunu i toplom vodom. Vratite čisti filter na svoje mjesto u uređaju. Pazite da ga pravilno pozicionirate kako biste spriječili propuštanje zraka. Preporučuje se čišćenje filtera klime uređaja barem jednom mjesečno, a u sezoni korištenja klima uređaja češće, posebno ako boravite u prostoriji gdje se puši ili su kućni ljubimci. Redovito čišćenje filtera ne samo da osigurava bolju kvalitetu zraka, već i pomaže uštedjeti energiju i novac na dugoročnoj razini.
NAPOMENA: U NEOSNOVAN IZLAZAK NA TEREN SPADA
1. NESTRUCNO RUKOVANJE DALJINSKIM UPRAVLJACEM
2. INSTALLIRANJE APLIKACIJE NA TELEFON
3. ZAČEPLJENJE ODVODA VANJSKE I UNUTARNJE JEDINICE ZBOG PRLJAVSTINE OD
NANOSA PTICA, PRASINE I DRUGIH INSEKATA ILI NE PRANJA FILTERA.
4. PRI GRIJANJU POZIVI SE CESTO DESAVAJU DA KLIMA PRESTANE SA RADOM NA 10-15
MINUTA I OPET KRENE – Radi DEFROST ILI JE POSTIGLA TEMPERATURU
5. ZALEDJENA VANJSKA JEDINICA,
6. NE PUSE VRUCE JER JE PREHLADNA PROSTORIJA ( KLIMA MORA RADITI 24 SATA BEZ
GASENJA)
7. BRUJANJE KLIME ( ako fabricki tako radi)
Izlazak na neosvnovane reklamacije se naplacuje 40KM u okolini ZIVINICA , a za dalje lokacije 40KM + 2KM/Kilometar